Dubiosul colegiu redacțional al blogului nostru pune la cale acțiunea națională „Stop vânătoarea de trei lei” sau „Ne-au zaebit marșutcicii”, care are drept scop educarea unei generații culte de maxitaximetriști. Pentru că majoritatea șoferilor de microbuz din țară par a avea permis de conducere doar pentru categoria „A”, a motocicletelor adică, Poliția Rutieră se scarchină-n cur și cară noile radare cu fotoaparat la mare, să-și fotografieze familia pe plajă, iar Primăria, eh, Primăria! (întreaga redacție varsă câte o lacrimă de jale… )
Mai pe scurt — propunem instalarea de autostopiști din faneră sau carton la fiecare 50 de metri, pe toate străzile din Chișinău. Șumaherii de microbuz s-or sătura, într-o bună zi, să tot pândească 3 lei pe marginea drumului, pentru că trotuarele vor fi bucșite cu 3 lei falși. Și intuiția elementară îi va ajuta să înțeleagă că trebuie de oprit doar în stații. Și gata.